Przebywając w Pałacu Mierzęcin warto udać się do pobliskiego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Ten unikatowy, podziemny system fortyfikacji rozciąga się na obszarze około 100 kilometrów i powstał w latach 30. XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. 

Decydując się na wypoczynek w województwie lubuskim i wybierając noclegi w Pałacu Mierzęcin Wellness & Wine Resort, warto poznać Międzyrzecki Rejon Umocniony, zwyczajowo nazywany także jako umocnieniowy. Podziemny, rozciągający się na obszarze dziesiątek kilometrów system umocnień, fortyfikacji sprzed i z czasów II wojny światowej do dziś wywiera na zwiedzających kolosalne wrażenie. Spędź niezapomniane chwile w unikatowym miejscu na mapie regionu, odkrywając trudne, historyczne realia dawnego, niemiecko-polskiego pogranicza.

Czym jest Międzyrzecki Rejon Umocniony

Czy wiesz, że w okolicy oferującego noclegi Pałacu Mierzęcin znajduje się niezwykła atrakcja nie tylko dla pasjonatów historii? O Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym słusznie mówi się jako jednym z największych podziemnych systemów fortyfikacyjnych na świecie.

Zabytkowe umocnienia są zlokalizowane na obszarze ciągnącym się na 100 km, z czego zachowane, podziemne korytarze mają nawet do 35 km długości. Dziś to miejsce jest wyjątkowe również z innego powodu – to znany rezerwat. Co roku zimą dawne niemieckie fortyfikacje stają się domem dla około 30 tysięcy nietoperzy należących do 13 różnych gatunków.

Główny podział Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego obejmuje odcinki:

  • północny,
  • centralny - „Wysoka”,
  • południowy - „Lietzmann”.

Wiele elementów MRU trafiło do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa – to między innymi dzieła pancerne, centralny odcinek czy system zapór przeciwpancernych.

Zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

  • Informacje o trasach, cenniku i aktualnościach MRU znajdują się na stronie internetowej bunkry.pl.
  • Zwiedzanie podziemnych korytarzy jest możliwe wyłącznie w towarzystwie przewodnika.
  • Pokonanie poszczególnych tras zajmuje od 1 do nawet 8 godzin – należy przygotować wygodne obuwie i ciepłą odzież, warto również mieć własne źródło światła.

Historia MRU

Okolice, w których dziś możesz wykupić nocleg w Pałacu Mierzęcin, w dwudziestoleciu międzywojennym leżały na terytorium Niemiec. Postanowienia Traktatu Wersalskiego zabraniały naszym zachodnim sąsiadom zbrojenie się i umacnianie granic, ale w tajemnicy, już w 1934 roku powstały pierwsze schrony. Równolegle prowadzono też prace hydrotechniczne polegające na wznoszeniu mostów czy zapór.

Schrony, wieże i system podziemnych korytarzy budowano do 1938 roku, ale prace przerwano. Fortyfikacje częściowo próbowano wykorzystać w 1945 roku, jednak po krótkich walkach zostały przejęte przez wojska sowieckie. Część obiektów wyburzono. Te, które się zachowały, dziś w polskich granicach tworzą jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa lubuskiego.

Dlaczego warto zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony?

Zabytkowe umocnienia Międzyrzeckiego Rejonu położone blisko naszego resortu warto odwiedzić m.in. ze względu na:

  • możliwość zwiedzania różnorodnych tras w towarzystwie przewodnika,
  • unikatowy charakter fortyfikacji – jednych z największych tego typu na świecie,
  • atrakcyjny cennik dla indywidualnych zwiedzających, rodzin i większych grup,
  • wartość historyczną i architektoniczną obiektów, których odkrywanie jest żywą lekcją historii.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij